Fyzioterapie při akutních bolestech, blokádách a úrazech

Akutní bolest přichází často náhle – jako důsledek nevhodného pohybu, přetížení nebo úrazu. Může jít o akutní bolesti zad, blokádu bederní, hrudní či krční páteře, blokádu SI kloubu nebo žeber, akutní výhřez ploténky, výron kotníku, poranění vazů a menisků kolene, natažený nebo natržený sval, subluxaci či luxaci kloubu (například ramene) nebo zlomeninu.

V takových případech není vhodné fyzioterapii odkládat – právě naopak. Je důležité co nejdříve zjistit příčinu bolesti, předejít zhoršení stavu a nastavit cílenou léčbu už v akutní fázi.

Fyzioterapie v těchto stavech pomáhá uvolnit přetížené struktury, zmírnit bolest a podpořit přirozené hojení. Využíváme šetrné techniky měkkých tkání, mobilizace, cílený pohyb, aplikaci tepla/chladu i tejpování. Provedeme vás tím, jak se k akutnímu problému bezpečně chovat – co a jak rozhýbat, co raději šetřit a kterým pohybům se dočasně vyhnout, podpoříme autoreparační mechanismy těla a vytvoříme podmínky pro rychlou obnovu funkce dané oblasti.

Nejčastější akutní potíže, které řešíme – a jak vám ulevíme

Akutní blokáda bederní/ hrudní/ krční páteře – blokáda, související svalový spasmus a omezení rozsahu pohybu často vznikají jako ochranný mechanismus těla před dalším poškozením. Ne vždy je vhodné blokádu hned uvolňovat – proto pečlivě zvažujeme, zda je na místě mobilizace, nebo spíše ošetření jiných struktur, které tělu umožní blokádu „pustit“ samo. V terapii se zaměřujeme na stabilizaci, ošetření souvisejících měkkých tkání a optimalizaci napětí. Naučíme vás, jak se svým tělem zacházet tak, aby bolest i blokáda odezněly a neměly důvod se vracet.

Akutní výhřez ploténky – pomocí polohování, vhodných úlevových pozic a jemného zapojení stabilizačních systémů se snažíme snížit akutní bolest, otok měkkých tkání a uvolnit tlak na nervové struktury. Cíleným cvičením postupně obnovujeme funkci páteře bez jejího dalšího přetěžování.

Blokáda SI skloubení / blokáda žebra – neřešíme jen samotnou blokádu, ale i příčinu jejího vzniku. Cíleně ošetřujeme měkké tkáně, volíme šetrnou mobilizaci nebo stabilizaci souvisejících segmentů a ladíme zapojení jednotlivých částí těla tak, aby byl pohyb stabilní, koordinovaný a bez tendence k opakovaným blokádám.

Výron kotníku – pro rychlé hojení, stabilní kotník a bezbolestný návrat k pohybu vám pomůžeme snížit otok, zvolit vhodnou fixaci a nastavit odpovídající zátěž. Postupně vás provedeme cvičeními pro obnovení rozsahu, stability a funkce.

Subluxace / luxace ramene - po repozici se zaměřujeme na stabilizaci ramene, obnovu rozsahu pohybu, síly a koordinace. Naučíme vás, jak paži bezpečně a koordinovaně zapojit do běžných i sportovních aktivit.

Zlomeniny (po sejmutí fixace) - postupně obnovujeme hybnost, svalovou sílu, koordinaci a funkci v postižené oblasti. Součástí může být i práce s jizvou nebo otokem.

Poranění vazů a menisků kolene – provedeme vás celou rekonvalescencí až k plnému návratu k bezbolestnému pohybu. Nastavíme vhodnou zátěž, zaměříme se na aktivní stabilizaci kolene, posílení okolních svalů a ladění vhodných pohybových stereotypů.

Natažené / natržené svaly – v prvních dnech podporujeme hojení pomocí odlehčení, chlazení a tejpování. Postupně zařazujeme řízený pohyb pro obnovu rozsahu, síly a funkce.

Otevírací hodiny

Pondělí: 9:00 - 19:00
Úterý: zavřeno
Středa: zavřeno
Čtvrtek: 9:00 - 19:00
Pátek: 9:00 - 19:00
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám

+420 734 369 745
Cookies

Rádi bychom Vám ukazovali informace týkající se Vašich zájmů. Proto bychom Vás chtěli poprosit o Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Přijmout vše“.